The Official Website of Chengdu Municipal People’s Government
LOCATION: HOME > Government > Mayor’s office > Mayor of Chengdu

Mr. Luo Qiang, Mayor

Updated:2018-02-11  CLOSE

Titles:

Deputy Secretary of CPC Chengdu Municipal Committee;

Mayor of Chengdu Municipal People's Government

 

Responsibilities:

Mayor Luo is leading the overall administrative work of Chengdu Municipal People's Government. He is responsible for government affairs including auditing, opening-up, target management, etc. and oversees departments including the Chengdu Municipal Audit Bureau, the Supervision and Inspection Office (Target Oversight Office) of Chengdu Municipal People’s Government, etc.

 

Biography

Born in October 1963, Mayor Luo is a male ethnic Han from Chongqing Municipality. He entered the workforce in August 1982 and joined the Communist Party of China (CPC) in March 1985. He graduated from Chengdu University of Technology with a major in Mineralogy and Petrology. He holds a postgraduate diploma and a Doctor of Science degree and enjoys the title of Professor.

 

He now works as the Deputy Secretary of CPC Chengdu Municipal Committee and Mayor of Chengdu Municipal People's Government.

 

Oct.1978-Aug.1982 He studied Regional Geological Investigation and Mineral Prospecting at the Department of Mineral Prospecting, Chengdu University of Technology, and was awarded with the Bachelor of Science degree;

 

Aug.1982-Sept.1984 He worked as teaching assistant at the Department of Exploration, Southwest Petroleum University;

 

Sept.1984-July1987 He studied Petroleum Geology and Exploration at the Department of Exploration, Southwest Petroleum University; and was awarded with the Master of Science degree;

 

July 1987-Dec.1988 He was a Lecturer at the Department of Exploration, Southwest Petroleum University and Deputy Secretary of Southwest Petroleum University Committee of the Communist Youth League of China;

 

Dec.1988-Feb.1993 He was Deputy Secretary of the General Party Branch, Department of Exploration, Southwest Petroleum University (from Feb.1992-June 1992, he served as   Deputy Head for Social Education, CPC Yuechi County Committee; and got a fast-track promotion to become Associate Professor in June 1992);

 

Feb.1993-Apr. 1996 He was Director of the Students Affairs Department, Southwest Petroleum University (From July 1993- Apr. 1996, he also served as Secretary of the Southwest Petroleum University Committee of the Communist Youth League of China);

 

Apr.1996-June1996 He was Assistant to the President and Director of the Students Affairs Department, Southwest Petroleum University;

 

June1996-Dec.1996 He was Vice President and Director of Sports Committee Southwest Petroleum University;

 

Dec.1996-Nov.2002 He worked as Deputy Secretary and Member of the Party Group of Sichuan Provincial Committee of the Communist Youth League of China; Vice Chairman of Sichuan Youth Federation (From Sept.1997-June 2000, he studied Mineralogy, Petrology and Ore Deposit at Chengdu University of Technology, and was awarded with the Doctor of Science degree; in Oct.1998, he was named Professor; and from Sept. 2001- Mar. 2002 he was a visiting scholar at Illinois State University, Chicago, the U.S.);

 

Nov.2002-Dec.2002 He was Deputy Secretary and Deputy Secretary of the Party Group, Sichuan Provincial Committee of the Communist Youth League of China (Playing the role of the Secretary);

 

Dec.2002- July 2005 He was Secretary and Secretary of the Party Group of Sichuan Provincial Committee of the Communist Youth League of China; and Chairman and Honorary Chairman of Sichuan Youth Federation;

 

July 2005-Jan.2006 He was Deputy Secretary of CPC Dazhou Municipal Committee; Acting Mayor of Dazhou City; and Secretary of Sichuan Provincial Committee of the Communist Youth League of China;

 

Jan. 2006-Feb. 2006 He was Deputy Secretary of CPC Dazhou Municipal Committee and Acting Mayor of Dazhou City;

 

Feb. 2006-Apr.2008 He was Deputy Secretary of CPC Dazhou Municipal Committee and Mayor of Dazhou City;

 

Apr. 2008-Jan.2010 He was Secretary of CPC Guangyuan Municipal Committee and Chairman of the Standing Committee of Mianyang Municipal People’s Congress;

 

Jan. 2010-May 2012 He was Secretary of CPC Guangyuan Municipal Committee;

 

May 2012-June 2015 He was Secretary of CPC Mianyang Municipal Committee (from Mar. 2014-July 2014 he studied at the 36th Middle-Aged Cadres Training Class of Party School of the Central Committee of C.P.C.);

 

June 2015-July 2015 He was Secretary-General and Member of the Party Group of Sichuan Provincial People’s Government;

 

July 2015-Aug. 2016 He was Secretary-GeneralMember of the Party Group Secretary of the Party Group of the General Office, Sichuan Provincial People’s Government;

 

Sept. 2016-Jan. 2017 He was Member, Standing Committee Member, and Deputy Secretary of CPC Chengdu Municipal People’s Government; Vice Mayor and Acting Mayor of Chengdu Municipal People’s Government;

 

Jan. 2017-   He works as Deputy Secretary of CPC Chengdu Municipal Committee and Mayor and Party Group Secretary of Chengdu Municipal People's Government;

 

Mayor Luo was elected a delegate to the 18th and 19th National Congress of the Communist Party of China (CPC), the 11th and 13th National People´s Congress (NPC), member of the 9th, 10th and 11th CPC Sichuan Provincial Committee, member of the standing committee of the 11th Sichuan Provincial People’s Congress, delegate to the 11th, 12th and 13th Sichuan Provincial People’s Congress, member of the standing committee of the 8th CPPCC Sichuan Provincial Committee, member of the 13th CPC Chengdu Municipal Committee, delegate to the 13th Chengdu Municipal Congress of the CPC and the 16th Chengdu Municipal People’s Congress.