The Official Website of Chengdu Municipal People’s Government
LOCATION: HOME > Government > Mayor’s office > My Colleagues

Mr. Liu Hongbao, Deputy Mayor of the Chengdu Municipal People’s Government

Updated:2017-08-18  CLOSE

Titles

Deputy Mayor and Member of the Party Group of the Chengdu Municipal People’s Government.

Responsibilities

In charge of land, agriculture, urban and rural coordination, forestry, water, grain, poverty relief and development, civil affairs, religion, disabled persons, immigration, agricultural investment and business inviting, etc. Oversees the Bureau of Land and Resources Chengdu, the Municipal Agricultural Committee (the Supply and Marketing Cooperatives), the Working Committee on Balanced Urban-Rural Development the Bureau of Forestry and Parks, the Water Bureau, the Grain Bureauthe Civil Affairs Bureau, the Bureau of Ethnic and Religious Affairsamong others. Coordinates with the Chengdu Meteorology Bureau, the Chengdu Disabled Person's Federation and others.

Resume

Born in July 1964, in Guangshan, Henan Province, male, Han, he entered the workforce in July 1986.

He graduated from Shanghai University, majoring in Materials. He has a Postgraduate Diploma and obtained a Doctor’s Degree of Engineering. He joined the Communist Party of China (CPC) in Nov.1992.  

He is currently serving as a Vice Mayor and a Member of the Party Group of Chengdu Municipal People’s Government.

Sep. 1982-Jul.1986 Studying Physics at Henan University.

Jul.1986-Sep.1991 Physics teacher at No.2 High School, Guangshan County, Henan Province. 

Sep.1991-Mar.1994 Graduate student of Philosophy, Department of Philosophy and Society, Zhejiang University. 

Mar.1994-Dec.1994 Waiting for job assignment. 

Dec.1994-Oct.1998 Lecturer, Department of Social Science, South China University of Technology.

(May 1995-Sep. 1998: Serving as Assistant General Manager of the Heungkong Group and General Manager of the Heungkong Plaza Real Estate Company, Guangdong Province). 

Oct.1998-Mar.2001 Principal Staff Member and Senior Staff Member of the General Affairs Division of the Research Office of the Guangzhou Municipal People’s Government, Guangdong Province. 

Mar.2001-Jun. 2003 Deputy Director General of the Science and Technology Bureau of Baiyun District, Guangzhou, Guangdong Province.

(Sep.2002-Feb.2003, Deputy Chief of General Supervision Division of the General Office of the CPC Guangzhou Municipal Committee). 

Jun. 2003-Mar.2007 Director and Secretary of the Party Group (Division level) of the Science and Technology Bureau of Baiyun District, Guangzhou, Guangdong Province. 

Mar.2007-May. 2007 Member of the Standing Committee of the CPC Chancheng District, Executive Deputy Head of the Chancheng District People’s Government, Foshan, Guangdong Province, Secretary of the CPC Committee of the Foshan High-tech Industrial Zone, Director General of the Management Committee of the Foshan High-tech Industrial Zone, Director and Secretary of the Party Group of the Science and Technology Bureau of Baiyun District of Guangzhou.

May. 2007-Jan.2008 Member of the Standing Committee of the CPC Chancheng District, Executive Deputy Head of the Chancheng District People’s Government, Foshan, Guangdong Province, Secretary of the CPC Committee of the Foshan High-tech Industrial Zone, Director General of the Management Committee of the Foshan High-tech Industrial Zone. 

Jan.2008-Mar.2008 Secretary of the Party Group of the Foshan Municipal Reform and Development Bureau of Guangdong Province. 

Mar.2008-Aug.2008 Director and Secretary of the Party Group of the Foshan Municipal Reform and Development Bureau of Guangdong Province. 

Aug.2008-Jun.2010 Assistant Mayor and Member of the Party Group (Deputy Department level), Foshan Municipal People’s Government, Guangdong Province.

(Sep.2005-Oct.2008, studying Materials at Shanghai University and obtained a Doctor’s Degree of Engineering). 

Jun.2010-Jan.2011 Assistant Mayor and Member of the Party Group (Deputy Department level), Foshan Municipal People’s Government, Guangdong Province, and Secretary of the CPC Chancheng District Committee.

Jan.2011-Aug. 2011 Assistant Mayor and Member of theParty Group (Deputy Department level), Foshan Municipal People’s Government, Guangdong Province, Secretary of the CPC Chancheng District Committee, Chairman of the Standing Committee of the Chancheng District People’s Congress.

(Aug.2008-Aug.2011, Chief of the Aid Team for the Shuimo Town Rebuilding Project funded by Foshan City and Deputy Secretary of the CPC Shuimo Town Committee, a nominal post.)

Aug. 2011-Sep. 2011 Member of the Standing Committee of the CPC Deyang Municipal Committee, Sichuan Province. 

Sep. 2011-Oct.2012 Member of the Standing Committee of the CPC Deyang Municipal Committee, Sichuan Province, and Executive Deputy Mayor of the Deyang Municipal People’s Government.

Oct.2012-Jun.2016 Deputy Secretary of the CPC Deyang Municipal Committee. 

Jun.2016 to date, Deputy Mayor and Member of the Party Group of the Chengdu Municipal People’s Government. 

Member of the 13th the CPC Chengdu Municipal Committee, and deputy for the 13th CPC Chengdu Municipal Congress.