The Official Website of Chengdu Municipal People’s Government
LOCATION: HOME > Government > Mayor’s office > Mayor of Chengdu

Mr. Luo Qiang, Mayor

Updated:2017-08-18  CLOSE

Titles

Deputy Secretary of the CPC Chengdu Municipal Committee, Mayor of the Chengdu Municipal People's Government.

Responsibilities

He performs overall leadership of the Chengdu Municipal People's Government, in charge of auditing, opening to the outside world, and target management, among others, and oversees the Chengdu Municipal Bureau of Audit, the Chengdu Municipal Office of Supervision (the Target Supervision Office of the Chengdu Municipal People's Government), etc.

Resume

Born in October 1963, in Chongqing, male, Han, he entered the workforce in August 1982 and joined the Communist Party of China (CPC) in March 1985. He graduated from the Chengdu University of Technology with a major in mineralogy and petrology, and holds a postgraduate diploma and a Doctor of Science degree.

He is currently serving as the Deputy Secretary of the CPC Chengdu Municipal Committee and Mayor of the Chengdu Municipal People's Government.

Oct.1978-Aug.1982, majoring in Regional Geological Investigation and Mineral Prospecting at the Department of Mineral Prospecting of the Chengdu University of Technology, and obtained a degree of Bachelor of Science.

Aug.1982-Sept.1984, TeacherTeaching Assistant, Department of Exploration, Southwest Petroleum University.

Sept.1984-July1987, studying Petroleum Geology and Exploration at the Department of Exploration of the Southwest Petroleum University; and obtained a degree of Master of Engineering.

July1987-Dec.1988, Lecturer at the Department of Exploration of the Southwest Petroleum University and Deputy Secretary of the Southwest Petroleum University Committee of the Communist Youth League of China (Oct.1987-Jan.1988, studying at the 32nd Training Workshop of the School of the Central Committee of the Communist Youth League of China).

Dec.1988-Feb.1993, Deputy Secretary of the General Party Branch of the Department of Exploration of the Southwest Petroleum University.

(Feb.1992-June 1992, Deputy Chief of the Social Education League of the CPC Yuechi County Committee and was promoted to Associate Professorship in June 1992).

Feb.1993-July 1993, Director of the Students Affairs Department of the Southwest Petroleum University.

July 1993-Apr. 1996, Director of the Students Affairs Department of the Southwest Petroleum University and Secretary of the Southwest Petroleum University Committee of the Communist Youth League of China.

Apr.1996-June1996, Assistant to the President and Director of the Students Affairs Department of the Southwest Petroleum University.

June1996-Dec.1996, Vice president and Director of the Sports Committee of the Southwest Petroleum University.

Dec.1996-Nov.2002, Deputy Secretary and Member of the Party Group of the Sichuan Provincial Committee of the Communist Youth League of China and Vice Chairman of the Sichuan Youth Federation.

(Sept.1997-June 2000, studying Mineralogy, Petrology and Ore Deposit at the Chengdu University of Technology, obtained a degree of Doctor of Science, promoted to Full Professorship in Oct.1998, and was a Visiting Scholar at the Illinois State University, Chicago, U.S.A., during Sept. 2001- Mar. 2002).

Nov.2002-Dec.2002, Deputy Secretary of the Sichuan Provincial Committee of the Communist Youth League of China and Deputy Secretary of its Party Group (in charge of daily execution).

Dec.2002- July 2005, Secretary of the Sichuan Provincial Committee of the Communist Youth League of China and Secretary of its Party Group, Chairman and Honorary Chairman (a concurrent post) of the Sichuan Youth Federation

July 2005-Jan.2006, Secretary of the Sichuan Provincial Committee of the Communist Youth League of China, Deputy Secretary of the CPC Dazhou Municipal Committee and Acting Mayor of the Dazhou Municipal People’s Government.

Jan. 2006-Feb. 2006, Deputy Secretary of the CPC Dazhou Municipal Committee and Acting Mayor of the Dazhou Municipal People’s Government.

Feb. 2006-Apr.2008, Deputy Secretary of the CPC Dazhou Municipal Committee and Mayor of the Dazhou Municipal People’s Government.

Apr. 2008-Jan.2010, Secretary of the CPC Guangyuan Municipal Committee and Chairman of the Standing Committee of the Mianyang Municipal People’s Congress.

Jan. 2010-May 2012, Secretary of the CPC Guangyuan Municipal Committee.

May 2012-June 2015, Secretary of the CPC Mianyang Municipal Committee (Mar. 2014-July 2014, studying at the 36th Young and Middle-aged Leadership Program of the School of the Central Committee of the C.P.C.).

June 2015-July 2015, Secretary-General and member of the Party Group of the Sichuan Provincial People’s Government

July 2015-Aug. 2016, Secretary-General, Member of the Party Group and Secretary of the Party Group of the General Office of the Sichuan Provincial Peoples Government.

Aug. 2016- Sept. 2016, Candidate for the Mayor of the Chengdu Municipal People’s Government, Secretary-General, Member of the Party Group, and Secretary of the Party Group of the General Office of the Sichuan Provincial People’s Government.

Sept. 2016-Jan. 2017, Member of the Standing Committee and Deputy Secretary of the CPC Chengdu Municipal People’s Government, Vice Mayor and Acting Mayor of the Chengdu Municipal People’s Government.

Jan. 2017 to date, Deputy Secretary of the CPC Chengdu Municipal Committee and Mayor of the Chengdu Municipal People's Government.

Deputy of the 18th the CPC National Congress, deputy of the 11th National People’s Congress, member of the 9th and 10th the CPC Sichuan Provincial Committee, member of the Standing Committee of the 10th Sichuan Provincial People's Congress, deputy of the 11th and 12th Sichuan Provincial People’s Congress, member of the Standing Committee of the 8th Sichuan People’s Political Consultative Conference, member of the 13th the CPC Chengdu Municipal Committee, deputy of the 13th the CPC Chengdu Municipal Congress, and deputy of the 16th Chengdu Municipal People’s Congress.